تاریخچه ی صنعت چاپ | Print History

تاریخچه ی صنعت چاپ | Print History

مروری بر تولد صنعت چاپ تا به امروز ...
محمدرضارجایی راد
1399/6/11
0 نظر


تاریخچه ی صنعت چاپ | Print History


اختراع چاپ برخلاف تصور همگان که گوتنبرگ را مخترع چاپ میدانند و در تاریخ ثبت شده است به قرن ها پیش از گوتنبرگ برمیگردد. ابتدا آشوریان هزاران سال قبل از میلاد مهرهای خود را بر روی خشت هایی از رس حک میکردند. استفاده از حروف قابل انتقال نیز بین سالهای ۱۰۵۱ و ۱۰۵۸ در چین توسط شخصی به نام پی چنگ آغاز شد که حروف آن از جنس گل رس بودند. سپس حروف چوبی متداول شدند. سپس گوتنبرگ در سال ۱۴۴۰ بدون اطلاع از کار چینی ها، حروف قابل انتقال را اختراع کرد و برای هر حرف الفبا نیز از یک حرف جداگانه استفاده کرد.


حروف متحرک را چینی ها اختراع کردند، ولی گوتنبرگ که زرگر بود، برای ریخته گری حروف آلیاژی از سرب و آنتی موان ساخت و طوری نسبت این دو فلز را انتخاب کرد که حروف خیلی سخت و خیلی نرم نباشند.

گوتنبرگ برای رفع موانع و حل مشکلات چاپ برای مرکب هم فرمول مناسبی ساخت. حدود ۲۰ سال بعد از کارهای گوتنبرگ در راستای چاپ، این صنعت با استفاده از سطح های برجسته در ونیز، لیون، و پاریس رواج بسیار کمی داشت. به دلیل هزینه های بسیار بالای دستگاه گوتنبرگ، فقط ثروتمندان میتوانستند از آن استفاده کنند و به همین دلیل استقبال چندانی از آن نشد.

۳۰۰ سال بعد، چاپ سنگی یا لیتوگرافی توسط آلوئیس زنه فلدر، نمایشنامه نویس آلمانی در سال ۱۷۹۶ میلادی اختراع شد. در این روش برای چاپ تعداد ۷۵۰ عدد هرسنگی که متن یا تصویر روی آن حک می شد، مطلوب بود و بالاتر از این تعداد، نقش بر روی سنگ چاپ نمی شد.

برای نخستین بار در ایران، میرزا صالح شیرازی در سال ۱۲۵۰ که از سوی دولت برای یادگیری هنرهای جدید به اروپا اعزام شده بود، یک دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد و چاپ سنگی را در تبریز به راه انداخت. چاپخانه های سنگی در تهران، اصفهان و سپس سایر شهرهای ایران راه اندازی شد و به مدت ۵۰ سال تنها روش چاپی در ایران بود و تا اواخر دوره قاجاریه، برای چاپ، از چاپ سنگی استفاده میکردند.

با اینکه هشت سال قبل از ورود چاپ سنگی توسط میرزا صالح، چاپ سربی در ایران راه اندازی شده بود اما به دلیل هزینه ها و زحمت زیاد، بعد از ورود چاپ سنگی، به طور کامل کنار گذاشته شد ولی سالها بعد در اواخر دوره قاجار، به طور مجدد چاپ سربی مورد استفاده قرار گرفت. روش چاپ سربی بدین صورت بود که کاغذ بر روی صفحه ای از حروف برجسته سربی و آغشته به مرکب فشرده می شد و حروف بر روی کاغذ چاپ میشد.

در روزنامه ها، ابتدا حروف چینی به صورت دستی انجام میگرفت اما بعدها دستگاه هایی مثل «لاینو تایپ» که در سال ۱۸۸۶ میلادی ساخته شد، این کار را انجام میداد. کم کم با پیشرفت فناوری و چاپ، دستگاه های قدیمی از رده خارج شدند و جای خود را به دستگاه های الکترونیکی دادند.

منبع : چاپ دیجیتال کتاب فاطرنظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر