khoshnegaryazd@gmail.com
/
03537265952
دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در تحول کسب و کار ها

دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در تحول کسب و کار ها

مارکتینگ یعنی ارتباط برقرار کردن با مخاطبان در زمان و مکان درست! با توجه به این تعریف مفید و مختصر از مارکتینگ، برای افزایش فروش و بهینه کردن فعالیت های بازاریابی باید به دنبال یک مکان مناسب باشیم که در آن به بیشترین تعداد از مخاطبان ممکن دسترسی داشته باشیم! اگر به افرادی که در اطراف مان هستند نگاه کنیم، متوجه می شویم تقریبا همه ی افراد ساعت ها یا دقایقی از روز را در اینترنت میگذارند. پس فضای آنلاین “بهترین” مکان برای دسترسی به حداکثر مخاطبان است. علاوه بر این، حضور در اینترنت محدودیت زمانی ندارد و هرکس در هر زمانی که بخواهد می تواند آنلاین باشد. پس چه عالی! بهترین مکان یعنی ”اینترنت” بدون هیچ محدودیتی زمانی در اختیار شماست تا فعالیت های مارکتینگ خود را در آن انجام دهید و فروش برند تان را بیش از پیش کنید. این یعنی ” دیجیتال مارکتینگ “!

حالا وقت آن رسیده که دیجیتال مارکتینگ را تعریف کنیم

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت های بازاریابی ای می شود که برای انجام آن ها به دستگاه های الکترونیکی و اینترنت نیاز است. کانال های دیجیتالی پر نفوذی که از آن ها می توان برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد موتور های جست و جو، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها هستند. البته به شرطی که مخاطبان آن ها، افرادی باشند که محصولات یا خدمات برند شما مورد نیاز آن هاست.

" برای اینکه مفهوم دیجیتال مارکتینگ را بهتر درک کنید، یک مفهوم دیگر از آن را برای شما بیان می کنیم. دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از تاکتیک های بازاریابی و کانال های دیجیتالی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان هدفی که زمان خود را در اینترنت میگذرانند.


مهم ترین و محبوب ترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ

♡SEO : بهینه سازی موتور های جست و جو یا سئو
♡Content marketing: بازاریابی محتوایی
♡Social media marketing: بازاریابی شبکه های اجتماعی
♡PPC: تبلیغات کلیکی
♡Affiliate marketing: بازاریابی افیلیت
♡Email marketing: ایمیل مارکتینگ
♡Inbound marketing: بازاریابی درونگرا

بهینه سازی موتور های جست و جو (SEO)

بهینه سازی موتور های جست و جو پروسه ای است که با انجام آن وب سایت شما در پیج های نتایج سرچ موتور های جست و جو رنک بالاتری پیدا می کند. افزایش رنک در پیج های نتایج موتور های جست و جو باعث می شود ترافیک ارگانیک وب سایت ( تعداد افرادی که وارد سایت شما می شوند ) افزایش یابد. هر چقدر تعداد افراد وارد شده به سایت بیشتر شود، نام برند شما شناخته تر می شود، محصولات و خدمات شما به افراد بیشتری شناسانده می شود و در نهایت فروش شما افزایش خواهد یافت.

بازاریابی محتوایی (Content marketing)

بازاریابی محتوایی یعنی تولید و منتشر کردن انواع مختلف محتوا با اهدافی مثل افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک، افزایش مشتریان راغب ( لید جنریشن ) و افزایش مشتریان قطعی. معمولا محتوا های با کیفیت و مناسب می توانند به صورت های زیر ارائه شوند:

♡پست های بلاگ
♡کتاب های الکترونیکی
♡اینفوگرافیک ها
بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social media marketing)

در بازاریابی شبکه های اجتماعی محتوا های مناسب در شبکه های اجتماعی مناسب منتشر می شوند. این کار باعث می شود که برند شما در شبکه های اجتماعی شناخته شود، ترافیک سایت شما افزایش یابد و تعداد مشتریان راغب کسب و کار شما ( کسانی که در مورد محصولات و خدمات شما پرس و جو می کنند اما فعلا مشتری قطعی نشده اند ) بیشتر شود. محبوب ترین شبکه های اجتماعی برای سوشال مدیا مارکتینگ در زیر نوشته شده است:

♡فیس بوک
♡توییتر
♡لینکدین
♡اینستاگرام
♡اسنپ چت
♡پینترست

البته باید به این نکته توجه کنید که توییتر، فیس بوک و اسنپ چت در ایران فیلتر هستند و زیاد کانال های مناسبی نیستند، پینترست و لینکدین هم کاربران ایرانی محدودی تری دارد. پس اینستاگرام با توجه به محبوبیت بسیار زیادی که بین ایرانیان دارد، بهترین شبکه اجتماعی برای انجام سوشال مدیا مارکتینگ است.

تبلیغات کلیکی (PPC)

تبلیغات کلیکی روشی است که در آن یک وب سایت قوی به عنوان پابلیشر لینک وب سایت دیگری را برای افزایش ترافیک سایت در معرض دید سایرین قرار می دهد و به ازای هر کلیکی که روی آن لینک می شود، مبلغی به سایت منتشر کننده ی لینک پرداخت می شود. یکی از رایج ترین انواع تبلیغات کلیکی توسط گوگل ادوردز انجام می شود. انجام تبلیغات کلیکی با گوگل ادوردز باعث می شود در یک بازه ی زمانی مشخص، وب سایت شما در بالای صفحه ی اول نتایج گوگل قرار بگیرد و توسط افراد بسیار زیادی دیده شود.

بازاریابی افیلیت (Affiliate marketing)

در بازاریابی افیلیت یا پورسانتی، یک وب سایت به وب سایت یک شرکت تولید کننده یا ارائه کننده ی خدمات بازدید کننده می فرستد و اگر بازدید کننده از سایت تولید کننده خریدی را انجام دهد یا طبق برنامه ی افیلیتی که وجود داشته عمل مد نظر را انجام دهد، شرکت تولید کننده یا ارائه کننده ی خدمات درصدی از خرید را به وب سایت فرستنده ی بازدید کننده پرداخت می کند.

ایمیل مارکتینگ (Email marketing)

شرکت ها از ایمیل مارکتینگ برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان شان استفاده می کنند. معمولا برای اطلاع رسانی ایونت ها و پیشنهاد های ویژه مثل تخفیف ها، اطلاع رسانی در مورد محتوا های جدید و هدایت به سمت سایت از ایمیل مارکتینگ استفاده می شود. بیشترین و رایج ترین ایمیل هایی که توسط شرکت ها فرستاده می شود، محتوا های زیر را دارند:

♡برای عضویت در وبلاگ
♡ایمیل های فالو آپ که در پایان آن ها مخاطب باید چیزی را دانلود کند
♡ایمیل های خوش آمد گویی به مشتریان جدید
♡اطلاع رسانی پروموشن ها و پیشنهاد های ویژه برای مشتریان وفادار
♡ایمیل هایی شامل نکات مفید برای آگاه سازی مخاطب
بازاریابی درونگرا، ربایشی یا جاذبه ای (Inbound marketing)

در بازاریابی برون گرا ( که به نوعی بازاریابی سنتی محسوب می شود )، معمولا شرکت یا یک برند گفت و گو با مخاطب را شروع می کند و این طور به نظر می رسد که شرکت به سراغ مخاطبان می رود. برای مثال در بازاریابی تلفنی که در بعضی از کسب و کار ها هنوز هم به کار می رود، فردی از طرف شرکت به لیستی از شماره تماس ها زنگ می زند و با آن ها در مورد محصول یا خدمات ارائه شده توسط شرکت گفت و گو می کند.

" در حالی که در بازاریابی درون گرا یا ربایشی، این مخاطب است که به سمت برند یا کسب و کار می آید، با آن ها تماس می گیرد، فرم مشاوره پر می کند و… در اصل در بازاریابی درون گرا تمام تلاش برند ها و شرکت ها این است که توجه مخاطبان مورد نظر را جلب کنند. در اصل در بازاریابی درون گرا، باید سعی شود که مخاطبان را جذب، درگیر و سپس شگفت زده و خوشحال کرد. در بازاریابی درونگرا از انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ می شود استفاده کرد.

اجازه دهید مثالی ای از بازاریابی درونگرا را برایتان بزنیم:

شرکتی با نام ” کافیکو” را در نظر بگیرید که انواع مختلفی از قهوه را وارد کشور می کند و به دنبال فروش و مشتریان جدید است. این شرکت یک وب سایت سفارش می دهد و در وب سایت شان انواع محصولات شان را در بخشی جدا معرفی می کنند. از طرف دیگر در این وب سایت بخشی تحت عنوان بلاگ وجود دارد و در بازه های زمانی منظم، مطالبی در مورد انواع روش های آماده سازی قهوه، دستور تهیه ی دسر ها و نوشیدنی های مختلف با قهوه و… وجود دارد.

حالا شخصی را در نظر بگیرید که قهوه دوست دارد و به دنبال این است که یک دسر جدید با قهوه درست کند. به احتمال بسیار زیاد این شخص در گوگل ” دستور تهیه ی دسر با قهوه ” را در گوگل سرچ می کند و در نتایج سرچ گوگل، دستور تهیه ی یک دسر در وب سایت “کافیکو” به چشمش می خورد. روی لینک کلیک می کند و دستور تهیه ی قهوه را می خواند. اگر در حین خواندن دستور تهیه به هر شکل متوجه این موضوع شود که کافیکو وارد کننده ی قهوه های با کیفیت است، ممکن است کنجکاو شود تا از انواع قهوه ها و قیمت محصولات آگاه شود. به این صورت اگر به واسطه ی مطالب با کیفیت کافیکو به این شرکت اعتماد کند، احتمال دارد که محصولاتی را سفارش دهد و به این شکل شرکت کافیکو به هدفش می رسد.

همانطور که در مثال بالا دیدید، شرکت کافیکو با مشتری خود تماسی نگرفت، در خانه ی او تراکتی نیانداخت، بلکه این مشتری بود که با سرچ در گوگل شرکت کافیکو را پیدا کرد. این دقیقا یک نمونه ی خوب از بازاریابی درون گراست.

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

♡دیجیتال مارکتینگ باعث ایجاد آگاهی از برند و درگیر شدن مخاطبان با برند می شود

♡دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند که مشتریان جدیدتان را راحت تر به مشتریان وفاداری تبدیل کنید که از شما بیشتر و بیشتر خرید می کنند

♡به کمک دیجیتال مارکتینگ محتوای تولید شده برای برند شما راحت تر بین افراد به اشتراک گذاشته می شود و به این شکل افراد بیشتری آن را می بینند

♡با ارائه کردن به موقع آفر ها، باعث می شود مخاطبان تان سریع تر تصمیم به خرید بگیرند

♡دیجیتال مارکتینگ روش بسیار به صرفه ای است

دیجیتال مارکتینگ برای چه کسب و کار هایی مناسب است؟

دیجیتال مارکتینگ برای هر بیزنسی یک گزینه ی فوق العاده است. اگر شما بدانید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند، می توانید از دیجیتال مارکتینگ برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان تان استفاده کنید.

البته بعضی از استراتژی های دیجیتال مارکتینگ، برای بعضی از انواع کسب و کار ها مناسب تر هستند. به همین دلیل به سراغ بررسی این موضوع میرویم که ببینیم کدام یک از استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های بیزنس به بیزنس و کدام یک از استراتژی ها برای کسب و کار های بیزنس به مشتری مناسب ترند.

بیزنس به بیزنس (B2B)

مشتری این نوع از کسب و کار ها، سازمان ها و کسب و کار های دیگر هستند. بهترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های بیزنس به بیزنس ” تبلیغات کلیکی ” و ” بهینه سازی موتور های جست و جو یا سئو ” می باشد. همانطور که گفتیم بیشتریان مخاطبان هدف و مشتریان بالقوه ی این نوع از بیزنس ها، شرکت ها و کسب و کار ها هستند.

بیشتر شرکت ها محصولات و خدمات مورد نظرشان را در گوگل جست و جو می کنند و کمتر پیش می آید که در اینستاگرام به دنبال پاسخ سوالات شان بگردند. البته باز هم به طور قطع نمی توان گفت که سایر استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های بیزنس به بیزنس مناسب نیستند. این موضوع در هر صنعت و حوزه ی کاری متفاوت است. پس برای انتخاب بهترین استراتژی ها به زمان بیشتری نیاز دارید و شاید نیاز دارید تا با کمی آزمون و خطا، بهترین و کارآمد ترین روش ممکن را انتخاب کنید.
بیزنس به مشتری (B2C)

کسب و کار هایی که محصولات و خدمات شان را به صورت مستقیم به مصرف کنندگان می فروشند به کسب و کار های بیزنس به مشتری معروف اند. از آنجایی که محصولات یا خدمات این بیزنس ها به اندازه ی محصولات و خدمات کسب و کار های بیزنس به بیزنس گران نیستند، به تیم های بزرگ فروش و فانل فروش های پیچیده نیاز ندارند.

این نوع از کسب و کار ها بیشتر باید سعی کنند محصولات و خدمات شان را با پیامی درست، جلوی دید مشتریان بالقوه شان قرار دهند. این نوع از کسب و کار ها از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام نتیجه ی زیادی میگیرند. به کمک شبکه های اجتماعی، محصولات و خدمات این بیزنس ها در زمان درست و با پیامی مناسب جلو ی دید مخاطبان هدف قرار می گیرند و پس از مدت زمانی که اعتماد مخاطبان را جلب کردند می توانند به فروش برسند.


جمع بندی

بازاریابی دیجیتال بازاریابی آینده است. به علاوه ی تمامی صحبت هایی که در مورد دیجیتال مارکتینگ در این مقاله کردیم، باید این مساله را هم عنوان کنیم که شما به راحتی می توانید نتیجه بخشی هر کدام از استراتژی های دیجیتال مارکتینگ را که پیاده کردید به طور دقیق و با عدد و رقم بسنجید. با سنجش هر کدام از استراتژی ها می توانید تشخیص دهید که کدام یک موثر تر بوده و آن را ادامه دهید.نویسنده : نگاراد

``دوستان ممنون که تا اینجا همراه ما بودید و مقاله رو خوندید برای حمایت از ما این مطلب رو با دوستانتون به اشتراک بزارید|``نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
دریافت اخبار

ثبت در خبرنامه