khoshnegaryazd@gmail.com
/
03537265952
تاریخچه کارت ویزیت

 تاریخچه کارت ویزیت
 
برخی پیدایش صنعت چاپ و تبلیغات را به غرب نسبت می دهند. اما اگر بخواهیم به مستندات موجود رجوع کنیم، کشور چین در صنعت چاپ و تبلیغات پیشگام بوده است.

اولین استفاده ثبت شده از “کارتهای بازدید” در قرن پانزدهم چین بود. بازرگانان ثروتمند از این کارتهای کسب و کار اولیه استفاده کردند تا قصد خود برای دیدار با فرد دیگری را اعلام کنند. اغلب خدمتکاران کارت را از بازدیدکنندگان
احتمالی جمع آوری می کنند و بازرگانان کارت های جمع آوری شده هرروز را بررسی می کردند تا تعیین کنند که با چه کسی دیدار خواهند کرد.
 
 
  
 در ایران ظهور چاپخانه و شروع کارهای چاپی و تبلیغاتی به حدود صد سال پیش بر می گردد. برخی دیگر نیز شروع آن را از دوران مغول می دانند. با این حال ظهور چاپ و تبلیغات به شکل مدرن امروزی به دوران قاجار باز می گردد.
 
 
 
  سر کاغذ و پاکت و کارت ویزیت با علامت که روی پاکت می چسباندن [می‌چسباندند]. مربوط به شاهزاده خانم نورالسلطنه دختر مظفرالدین شاه قاجار
 
 در این مقاله به معرفی تاریخ صنعت چاپ کارت ویزیت خواهیم پرداخت.
 
 علت نامگذاری کارت ویزیت
 
کارت ویزیت در معنای واقعی کلمه به معنی کارت ملاقات است. چین و فرانسه دو کشوری هستند که در استفاده از کارت ویزیت برای ملاقات های اجتماعی پیشقدم بوده اند. شاهزادگان این دو کشور در قرن های 15 و 17 هنگام ملاقات با اشراف زاده ای دیگر مشخصات و خلاصه ای از سوابق خود را روی کاغذی می نوشتند و آنرا به وسیله خدمتکار خود به منزل او می فرستادند. فرستادن جواب، به معنای قبول میزبانی بود. این کار در بین اقشار سطح بالای جامعه متداول شد و به این صورت کارت ویزیت به وجود آمد. اندازه این کارت ها کوچکتر از کف دست بود. و معمولا روی یک مقوای براق، حکاکی یا چاپ می شد.

نمونه ای از این کارت ویزیت را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:
 
 
 
 کارت های ویزیت به عنوان کارت های بازرگانی
 
کارت های ویزیت به عنوان کارت های بازرگانی برای اولین بار در انگلستان شناخته شد و رواج یافت. این نوع کارت ها بیشتر مورد استفاده و استقبال تاجران و بازرگانان واقع گردید و بر روی آنها نقشه و یا به عبارتی کروکی مکان مورد نظر را هم قرار می دادند. به همین دلیل بیشتر به صورت کارت راهنما به کار می رفت. بازرگانان از طریق این نقشه به سمت فروشگاه مورد نظر هدایت می شدند. در چاپ این نوع کارت ویزیت از روش حکاکی روی صفحات
 نازک مس استفاده می کردند. بعد از مدتی با ظهور روش لیتوگرافی رنگی، کارت های تجاری نیز به صورت رنگی به چاپ رسیدند.
 
 
 
کارت ویزیت در قرن 18

کارت ویزیت در آمریکا در قرن 18 میلادی رواج یافت. در این زمان طرح روی کارت ها فقط به یک طراحی، نقاشی ساده و مشخصات شخص ختم می شد. پس از حدود یکصد سال کارت های بازرگانی تک رنگ رواج یافتند. در این دوران از ابعاد هفت در چهار اینچ برای چاپ استفاده می کردند.

با وجود رشد و گسترش حرفه های مختلف و در پی آن نیاز به کارت ویزیت هایی با رنگ و طرح مختلف، لیتوگرافی چند رنگ به عنوان اصلی ترین روش در چاپ به کار گرفته شد. بدلیل محدود بودن تصاویر رنگی در آن زمان، مردم این کارت های تجاری را به صورت کلکسیون جمع آوری می کردند.

کارت ویزیت در قرن 19
 
در اواسط قرن 19، طراحی و چاپ کارت ویزیت در اروپا نیز گسترش یافت و تبدیل به یک امر مهم و ضروری شد. همچنین این مقوله در آمریکا نیز مورد استقبال قرار گرفت. این کارت ها به نوعی برای تنظیم قرارهای مهم تجاری و بازرگانی به کار می رفتند.

در طول این سال ها کارت های ملاقات به کارت های تجاری تبدیل شد. همزمان با رنگی و مصور شدن کارت های تجاری، کارت هایی از جنس مقوا با ابعاد کوچک که حاوی نوشته هایی نیز بودند به چاپ رسید.

با رشد و گسترش صنعت چاپ در قرن بیستم، کارت های تجاری از رونق افتاد و تا دهه 30 میلادی به طور کلی منسوخ شد. در این دوران علاقه مردم جامعه به چاپ مجلات و روزنامه ها باعث رونق این محصولات چاپی گردید. 
 
 
جعبه نقره ای برای نگهداری کارت ویزیت
 
 
ماشین برش و اسکناس اسکار فریدهایم از سال 1889، قادر به تولید 100،000 کارت بازدید در روز است
 
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
دریافت اخبار

ثبت در خبرنامه